Prawie każdy właściciel psa zastanawia się, czy może wyszkolić go samodzielnie, czy lepiej skorzystać z profesjonalnej oferty. Poza tym, skoro pies jest „grzeczny”, to czy w ogóle potrzebuje szkolenia? Może to tylko taka fanaberia i chwilowa moda?
Jak znaleźć na to czas?
Szkolenie psa wymaga ogromnej wiedzy teoretycznej, ale też sporego samozaparcia i determinacji. Ciężko jest wygospodarować czas w ciągu dnia, który można poświęcić tylko i wyłącznie na psią naukę. Inaczej jest, gdy korzystamy z profesjonalnego szkolenia. Mamy dużo większą motywację by uczyć się, jeśli mamy wyznaczony termin spotkania. Na dodatkową motywację wpływa też obecność grupy i możliwość spotkania z innymi psiarzami. To dobra okazja, by porównać swoje osiągnięcia.
Pozytywne szkolenie psa
Zdarza się, że właściciel dochodzi w końcu do „ściany”. Nie ma już pomysłów na to, jak poradzić sobie z własnym czworonogiem. Z pomocą przychodzi wtedy Internet i anonimowe rady osób, które nie mają żadnego doświadczenia. Może to zakończyć się kupnem gadżetów takich jak elektryczna obroża. Czy przy jej pomocy można dobrze wyszkolić psa? Nie. Można go jedynie zastraszyć. Osoby, które chcą mieć zdrowe relacje z własnym psem, powinny korzystać wyłącznie z metod pozytywnego szkolenia psów. Można nauczyć się ich z setek poradników… albo skorzystać z przygotowanego kursu, który wiadomości podaje niejako na tacy. Warto jednak pamiętać, że w razie poważnych problemów behawioralnych – nic nie zastąpi konsultacji z doświadczonym fachowcem.