Na co zwracać uwagę wybierając sposób żywienia psa?

Żywienie

Właściwe żywienie psa nie jest trudne. Wystarczy tylko znać potrzeby pupila i wiedzieć jak na nie odpowiedzieć. Pozostaje jeszcze kwestia ilości czasu, jaki można poświęcić na przygotowanie posiłku. Podanie suchej karmy zajmuje dużo mniej czasu niż stworzenie pełnowartościowej diety według metody BARF. Jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie psa? Czym kierować się przy ustalaniu jadłospisu?

Wiek psa

Dieta dorosłego zwierzęcia musi różnić się od jedzenia dla szczeniaka. Nic w tym dziwnego. Niemowlęta, nie jedzą przecież tego samego, co dorośli. U psów, jest podobnie. Na rynku, dostępne są suche karmy dostosowane do psów w różnym wieku. Jeżeli decydujemy się na samodzielne przygotowywanie jedzenia, to również powinniśmy pamiętać o uwzględnieniu różnic w zapotrzebowaniu żywieniowym psów. Przykładowo – szczenięta potrzebują dużo więcej wapnia niż seniorzy. Starsze psy, natomiast powinny mieć w diecie dodatki wzmacniające stawy.

Aktywność psa

Sportowcy wymagają specjalnego żywienia. Właściciel psa, powinien pamiętać o tym, wybierając sposób żywienia czworonoga. Kanapowiec ma mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne, niż psy, które dużo się ruszają.

Choroby

Zawsze należy pamiętać o chorobach i schorzeniach psa, bo wymagają one dopasowania specjalistycznej diety. Psy z chorą wątrobą, cukrzycą, czy problemami skórnymi – wymagają właściwego żywienia, które pomoże im utrzymać się w dobrej formie. O pomoc w doborze właściwej karmy, warto poprosić weterynarza. Specjalnej karmy, potrzebują też ciężarne suki oraz matki karmiące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *