Dlaczego warto pić zieloną herbatę?

Inne

W ogólnej świadomości udało się dostrzec fakt, iż zielona herbata jest uznawana za bardzo zdrowy i dobry napój. Czy wynika to jedynie z egzotyki, mistyki „ceremonii herbabianej” oraz otoczki związanej ze spożywaniem herbaty, czy też jest rzeczywiście popartym faktami naukowymi informacjami. Postarajmy się zwrócić uwagę na kilka aspektów związanych z zieloną herbatą.

Zdrowotne cechy zielonej herbaty

Powszechnie zielona herbata jest uznawana za dość homogenny napój – w rzeczywistości istnieje wiele odmian liści herbacianych. Niezwykle popularne w Polsce są herbaty chińskie, gruboliściaste, chociaż i coraz częściej spotkać można takie odmiany jak sencha lub drobno zmielona zielona herbata matcha – doskonale znana z japońskich ceremonii herbacianych.
Zielona herbata wykazuje swoje zdrowotne właściwości głównie ze względu na dużą zawartość flawonoidów, które mają wielokierunkowe oddziaływanie na organizm ludzki. W badaniach klinicznych udało się potwierdzić działanie przeciwmiażdżycowe zielonej herbaty, a także właściwości ograniczające występowanie zaburzeń poznawczych związanych z wiekiem. Ze względu na dużą zawartość polifenoli stwierdzono w badaniach laboratoryjnych redukcję występowania raka jelita grubego u szczurów karmionych ekstraktem flawonoidów zielonej herbaty.

Na co pomaga zielona herbata?

Oprócz udowodnionych właściwości prozdrowotnych, zielona herbata matcha pozwala cieszyć się jej delikatnym i wyjątkowym smakiem, który przekazywany jest w tradycjach ceremonii herbacianej od XII wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *