Get Adobe Flash player

WZORZEC RASY - CHIŃSKI GRZYWACZ

CHIŃSKI GRZYWACZWzorzec FCI nr 288 /11. 05. 1998/, wersja angielska

POCHODZENIE: Chiny. PATRONAT: Wielka Brytania.

DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA: 24.06.1987.

KLASYFIKACJA: Psy do towarzystwa.

KLASYFIKACJA F.C.I. : Grupa 9 Psy ozdobne i do towarzystwa. Sekcja 4 Psy bezwłose. Nie podlegają próbom pracy.

WRAŻENIE OGÓLNE: Mały, żywy i pełen gracji pies; kościec średni lub delikatny. Gładkie, bezwłose ciało – włosy jedynie na łapach, głowie i ogonie lub ciało okryte delikatną woalką włosa. Występują dwa wyraźne typy w rasie: typ „jeleniowaty” – elegancki, o delikatnej kości oraz typ krępy – o mocniejszym ciele i kośćcu, przypominający kuca.

USPOSOBIENIE/TEMPERAMENT: Wesoły, nieagresywny.

GŁOWA: Gładka, bez nadmiernych namarszczeń. Odległość od potylicy do stopu odpowiada odległości od stopu do wierzchołka nosa. Głowa pełna wdzięku, o czujnym wyrazie.

OKOLICA MÓZGOCZASZKI: Czaszka: Nieco zaokrąglona i wydłużona. Stop: Lekko zaznaczony, ale nie przesadny.

OKOLICA TWARZOCZASZKI: Nos: Wydatny; szerokość zharmonizowana z kufą. Każdy kolor nosa jest dopuszczalny. Kufa: Lekko zwężająca się, lecz nie spiczasta; sucha, bez obwisłych fafli. Wargi: Przylegające i cienkie. Szczęka i żuchwa: Szczęki mocne, z doskonałym, równym zgryzem nożycowym, tzn. górne zęby ściśle zachodzą na zęby dolne; osadzone równo w łukach. Policzki: O czystej rzeźbie, suche i płaskie, zwężające się w kierunku kufy. Grzywa: Idealna grzywa zaczyna się od stopu, zwężając się ku dołowi szyi. Preferowana jest długa i obfita grzywa, ale skąpa jest dopuszczalna. Oczy: Tak ciemne, że wydają się czarne. Ukazują niewiele białkówek, bądź nie ukazują ich wcale. Średniej wielkości. Osadzone odlegle od siebie. Uszy: Osadzone nisko – najwyższy punkt nasady ucha na poziomie zewnętrznego kąta oka. Duże i stojące, z piórami lub bez; wyjątek stanowi odmiana owłosiona / powder puff /, u której dopuszczalne są uszy wiszące.

SZYJA: Szczupła, bez podgardla, długa i elegancko osadzona w obręczy barkowej. W ruchu noszona wysoko i lekko łukowata.

TUŁÓW: Średniej długości lub długi; prężny. Grzbiet: Poziomy, Lędźwie: Mocne. Zad: Dobrze zaokrąglony i muskularny.. Klatka piersiowa: Dość szeroka i głęboka, nie beczkowata. Mostek nie przesadnie wystający. Klatka piersiowa głęboka do łokcia. Talia: Umiarkowanie zaznaczona.

OGON: Osadzony wysoko, w ruchu noszony w górze lub opuszczony. Długi i zwężający się ku końcowi, prawie prosty, nie zawinięty czy zakręcony w którąkolwiek stronę; opuszczony naturalnie podczas odpoczynku. Pióro długie i obfite, ograniczone do 2/3 długości ogona. Mało obfite pióro jest dopuszczalne.

KOŃCZYNY KOŃCZYNY PRZEDNIE: Długie i smukłe, ustawione pewnie pod tułowiem. Łopatki: Kształtne, wąskie i dobrze kątowane. Łokcie: Przylegające do tułowia. Nadgarstki: Delikatne, lecz mocne, ustawione niemal pionowo.

KOŃCZYNY TYLNE: Szeroko rozstawione. Kątowanie kończyn tylnych odpowiednie dla utrzymania poziomej linii grzbietu. Podudzie: Mocne, długie, płynnie połączone ze śródstopiem Śródstopie: Dobrze opuszczone.

ŁAPY: Skrajnie zajęcza łapa, wąska i bardzo długa, z niezwykłym wydłużeniem małych kości międzystawowych, szczególnie w przednich łapach, które wręcz zdają się mieć dodatkowe stawy. Pazury każdej barwy; umiarkowanie długie. Skarpetki idealnie ograniczone do palców; nie mogą sięgać ponad nadgarstek. Łapy i palce nie ustawione ani na zewnątrz, ani do wewnątrz.

CHÓD/RUCH: Długi, płynny i elegancki, z dobrym wykrokiem i mocną akcją kończyn tylnych.

SZATA WŁOS: Bez dużych skupisk włosów na którejkolwiek części tułowia. Skóra delikatna, gładka i ciepła w dotyku. U odmiany owłosionej /powder puff/ szata składa się z podszycia z delikatną woalką z długich włosów; woalka stanowi cechę typową dla rasy.

MAŚĆ: Wszystkie kolory i ich kombinacje.

WYSOKOŚĆ I CIĘŻAR CIAŁA: Idealna wysokość psów: 28- 33 cm w kłębie; suk: 23- 30 cm w kłębie. Występuje pewna rozbieżność w zakresie wagi, ale nie powinna ona przekraczać 5,5 kg. WADY: Wszelkie odstępstwa od wyżej wymienionych cech należy uznać za wady, których ocena powinna być proporcjonalna względem ich stopnia i zasięgu oraz wpływu na zdrowie i samopoczucie psa.Każdy pies, przejawiający fizyczne lub psychiczne nieprawidłowości, powinien zostać zdyskwalifikowany.Uwaga: Samce powinny mieć dwa normalnie wykształcone jądra, całkowicie opuszczone do moszny.

źródło: ZKWP.PL